خانه / مهندسی پزشکی / اخبار مهندسی پزشکی / دانستنی هایی درباره ی فریز کردن سلول های سرطانی

دانستنی هایی درباره ی فریز کردن سلول های سرطانی

bmecenter.ir-k00096

در این بخش از وبسایت برای شما عزیزان و کاربران محترم مطلبی با عنوان دانستنی هایی درباره ی فریز کردن سلول های سرطانی قرار داده شده است امیدوارم راضی بوده باشید.دانشمندان روش جدیدی برای درمان سرطان سینه کشف کردند که در طی آن پزشکان میتوانند بدون نیاز به جراحی و با استفاده از فریز کردن تومورهای سرطانی ، آنها را از بین ببرند.

با استفاده از این روش دانشمندان توانستند سرطان سینه را در ۱۳ بیمار با موفقیت درمان کنند.در این روش سوزن کوچکی با استفاده از تصویربرداری به درون تومورها فرستاده میشود و دمای آنها را به زیر ۳۰ درجه سانتیگراد میرساند.به این ترتیب میتواند با فریز کردن تومورها آنها را از بین برده و دیگر نیازی به انجام جراحی برای خارج کردن آنها وجود نخواهد داشت.

تلاشهای قبلی دانشمندان در درمان بیماران با این روش که از آن به عنوان سرمادرمانی یاد میشود چندان موفقیت آمیز نبوده اند که دلیل اصلی آن نیز این بود که دانشمندان نتوانستند محوطه اطراف تومورها را به اندازه کافی سرد کنند.البته از روش قبلا سرمادرمانی برای درمان تومورها استفاده شده بود ، اما این کار فقط در حین جراحی باز صورت گرفته بود.اما در روش جدید فقط شکافهای کوچکی روی پوست ایجاد میشود و میتوان با کمترین جراحت ممکن بهترین نتیجه را گرفت.

bmecenter.ir-k00097

محققان اعلام کردند در این روش هیچ تومور سرطانی در بدن باقی نمیماند و بعد از ۵ سال نیز هیچ نشانه ای از بازگشت سرطان به این بیماران گزارش نشده است.این تحقیقات توسط تیمی از موسسه باربارا آن کارمانوس در دیترویت انجام شده و در کنفرانس سالانه رادیولوژی در آمریکا نتایج آن ارائه شده است.دکتر پیتر لیتراپ در این باره گفت :استفاده از سرمادرمانی روش جدیدی برای درمان سرطان سینه خواهد بود ، البته تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود.

پزشکان معتقدند هنوز هم استفاده از جراحی برای درمان سرطان موثرترین روش است ، اما استفاده از تکنیکهای جدید مانند سرمادرمانی میتواند برای زنانی مورد استفاده قرار گیرد که نمیتوانند جراحی کنند یا نمیخواهند زیر تیغ جراح قرار بگیرند.سرطان سینه شایعترین نوع سرطان در بریتانیا است به طوری که سالانه بیش از ۴۵ هزار و ۵۰۰ زن و ۳۰۰ مرد به این بیماری مبتلا میشوند.

نزدیک به ۸۰ درصد بیماران بعد از تشخیص حداقل به مدت ۵ سال زنده میمانند ، اما شانس بهبودی آنها بستگی به مرحله ای دارد که سرطان شناسایی میشود.سالانه ۱۲ هزار زن و ۹۰ مرد به دلیل ابتلا به سرطان سینه در بریتانیا جان خود را از دست میدهند.بیمارستان سرطان فودا در چین و در شهر در گوانجو چین قرار دارد. فودا در بین بیمارانی که از روش های شیمی درمانی و پرتو درمانی و جراحی قطع امید کردن معروف است. این بیمارستان ۵۰۰۰ مورد بیمار سرطانی به روش کرایو سرجری ( روش فریز کردن سلولها) دارد.

bmecenter.ir-k00099

کرایوسرجری

کرایوسرجری(سرما درمانی) استفاده از سرمای شدید در جراحی برای از بین بردن بافت غیر طبیعی و یا بیمار است . این اصطلاح از کلمات یونانی ابررساناها (κρύο) (“یخی سرد”) و جراحی (cheirourgiki –χειρουργική)می آید. این روش از گذشته برای درمان تعدادی از بیماری ها و اختلالات، به ویژه شرایط گوناگون خوش خیم و بدخیم پوست استفاده می شد. با استفاده از سرما آب درون سلول یخ زده و به خاطر افزایش حجم سلول متلاشی می شود.

در انستیتو ملی سرطان آمریکا مزایا و عوارض آن درج شده است. در بخش پرسش و پاسخ این انستیتو به شرح کرایوسرجری ، مزایا و معایب ، عوارض و آینده این روش می پردازد. در بخشی از آن آمده که عوارض آن در مقایسه با پرتودرمانی کمتر بوده و عمده عیب آن عدم اطمینان در درمان دراز مدت آن است. در هر صورت این روش ، روش جدیدی نیست ولی در عین حال هنوز مطالعات در مورد اثر بخش بودن آن مورد نیاز است.

روش ها

استفاده از اسپری نیتروژن مایع

یک روش معمول انجماد ضایعات با استفاده از نیتروژن مایع به عنوان خنک کننده است.

دی اکسید کربن

استفاده از دی اکسید کربن به شکل یک استوانه و یا مخلوط با استون به شکل دوغاب پر است که به طور مستقیم به بافت تحت درمان اعمال می شود.

bmecenter.ir-k000100

آرگون

پیشرفت های اخیر در تکنولوژی استفاده از گاز آرگون را میسر کرده است.

دی متیل اتر – پروپان

مخلوطی از دی متیل اتر و پروپان برای ایجاد سرما استفاده می شود بیمارستان فودا در شهر گوانجوی چین به درمان سرطان می پردازد و بیمارانی در این بیمارستان درمان شدند. روش کرایوسرجری یکی از راه های درمان برای بسیاری از بیماریها از جمله سرطان بوده و مانند هر روش دیگر مزایا و معایب خود را دارد و تنها در این بیمارستان ابداع نشده است.

برای اطلاع بیشتر حتما از چندین پزشک متخصص که اطلاعات بروز دارند تحقیق بیشتری شود. بیماران سرطانی بسیاری بوده اند که در ایران نیز درمان شدند و سرطان همیشه کشنده نیست. برای شفا یافتن ابتدا قدرت بیماری را در ذهن خود بکشید ، امید داشته باشید و سرگذشت کسانی را که شفا یافتند را بخوانید و از نیروی شفا بخش ذهن خود نیز غافل نباشید. امید است در آینده راه درمان قطعی سرطان پیدا شود و تمام بیماران سرطانی مداوا شوند.

bmecenter.ir-k00098

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*