خانه / مهندسی پزشکی / مقالات / پاسخ به باورهای غلط درباره بیماری سرطان و علایم سرطان

پاسخ به باورهای غلط درباره بیماری سرطان و علایم سرطان

bmecenter.ir-k00091

پاسخ به باورهای غلط درباره سرطان

سرطان یک بیماری نیست بلکه نوعی از بیماریست. بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت از بیماری سرطان وجود دارد که هر کدام به شیوه های خاص ایجاد می شوند. چیزی که در همه آنها مشترک است این است که همه آنها به روشی مشابه شروع می شوند با تغییر در ساختار طبیعی یک سلول.تقسیم سلولهای غیر طبیعی تحت کنترل نیستند و معلوم نیست که چه زمانی متوقف می شود یک دسته از سلولهای غیر طبیعی تومور نامیده می شود. همه تومورها سرطان نیستند بلکه دونوع تومور وجود دارد:

خوش خیم و بد خیم.تومورهای خوش خیم سرطان نیستند. تومورهای بد خیم همان سرطان ها هستند و می توانند به قسمت های مجاور بدن حمله کنند و مانع فعالیت سلولهای سالم آن منطقه شوند. در عین حال سلولهای تومورهای بدخیم می توانند گسترش یافته و به نقاط دیگر بدن دست اندازی کنند و در مکانی دور از محل اولیه تجمعاتی از سلولهای غیر طبیعی را ایجاد کنند. این مرحله را متاستاز می نامند.

bmecenter.ir-k00092

پاسخ به باورهای غلط درباره سرطان:

آیا بیمار سرطانی همیشه محکوم به مرگ است؟ بیماری سرطان لزوما به معنی مرگ نیست. ترس یک واکنش طبیعی است اما با درمان مناسب بیشتر مردم از سرطان نجات می یابند. باعث خوشحالی است که بعد از درمان سرطان زندگی بیماران بصورت عادی بر می گردد.آیا سرطان می تواند بوسیله ضربات یا تصادف ایجاد شود؟ گاهی اوقات یک ضربه شما را بوجود یک توده بیماری سرطان

زیر پوستی که قبلا وجود داشته آگاه می کند. مانند توده ای در پستان اما به این معنی نیست که آن ضربه این بیماری را ایجاد کرده است.آیا سرطان مسری است؟ سرطان به هیچ وجه در ارتباط معمول روزانه مسری نیست. شما با دست دادن و یا در آغوش گرفتن یک فرد مبتلا به این بیماری دچار نمی شوید. از بیمار سرطانی دوری نکنید. سرطان مانند سرماخوردگی نیست.

bmecenter.ir-k00095

آیا ژنتیک می تواند علت ایجاد سرطان باشد؟ تنها تعداداندکی از انواع سرطان می تواند ارثی باشد اما بنظر می رسد در برخی خانواده ها امکان بروز یک نوع سرطان بیش از معمول باشد مانند سرطان پستان، تخمدان و روده. اما در بقیه موارد نحوه زندگی مانند عادات غذایی و یا برخی فاکتورهای ژنتیکی در احتمال ابتلا دخالت دارند ولی بدان معنا نیست که سرطان ارثی است.

با نادیده گرفتن علایم سرطان آیا ممکن است آنها خودبخود از بین بروند؟ تشخیص هرچه زودتر سرطان شانسی بزرگ را در موفقیت درمان شما بوجود می آورد و هر سرطانی علایم مخصوص به خود را دارد و اگر شما از این علایم غفلت کنید سرطان گسترش خواهد یافت و خطرناک تر خواهد شد و درمان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود بیماری سرطان.

blood cells

مهم ترین علایمی که باید مراقب آنها باشید و با یافتن هر کدام از آنها به پزشک مراجعه نمایید، به قرار زیر است:

۱٫وجود توده در هرجایی از بدن مانند پستان یا بیضه

۲٫تغییر در یک خال پوستی

۳٫زخمی که بهبود نمی یابد

۴٫سرفه یا گرفتگی صدا بطور مداوم

۵٫سوء هاضمه یا اختلال در بلع بطور مداوم بیماری سرطان

bmecenter.ir-k00094

۶٫تهوع یا سرفه خون آلود بیماری سرطان

۷٫تغییر در عادات طبیعی روده مانند اسهال یا یبوست بطور دایم

۸٫وجود هرگونه خون در ادرار یا مدفوع و هر خونریزی غیر طبیعی واژینال

۹٫کاهش وزن غیر قابل توجیه

۱۰٫بی اشتهایی غیر قابل توجیه

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*