شاک ویو

شاک ویو

bmecenter.ir03010

شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی یک فن‌آوری موثر برای درمان ناهنجاری‌های اسکلتی – عضلانی و مخصوصا درد مزمن پاشنه پا، فاسیای کف پا، التهاب اپی کندیل داخلی و خارجی آرنج ( تنیس البو و گلفرز البو ) ، التهاب تاندون های مفصل شانه یا کلسیفیکاسیون شانه و شکستگی های جوش نخورده محسوب می‌شود. این روش غیرتهاجمی به‌ هزاران بیماری که هر روز از دردهای ناشی از صدمات بافت و التهاب های  مزمن رنج می‌کشند کمک می‌کند تا فعالیت‌های طبیعی روزمره خود مانند راه رفتن، ورزش‌کردن، سرکار رفتن یا بلند کردن اشیاء را بدون تحمل درد انجام دهند.امواج شاک ویو در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند.

شاک ویو چیست ؟

 

 

bmecenter.ir011202

 

 

bmecenter.ir01612

 

 

سالهاست که از امواج شوکی در پزشکی استفاده می شود. اولین تحقیقات برروی امواج شوکی هنگامی شروع شدکه در طی جنگ جهانی دوم  مشاهده شد که نجات یافتگان کشتی های غرق شده ، بدون وجود ضایعه ای برروی قفسه سینه، از امواج ناشی از انفجار بمب در آب، دچار ضایعات ریوی شده بودند.در دهه پنجاه میلادی مطالعات وسیعی برای استفاده از امواج شوکی در طب انجام شد. مثلاً نشان داده که دستگاه های تولیدکننده امواج از طریق ژنراتورهای الکتروهیدرولیک، می توانند صفحات سرامیکی را در آب بشکنند. در سال ۱۹۶۶ اثر این امواج برانسان بطور اتفاقی کشف شد و سالها اثرات امواج شوکی بر روی موجودات زنده و درحیوانات ، در وزارت دفاع آلمان مورد بررسی قرار گرفت.

درسال ۱۹۸۰ اولین بیمار با سنگ کلیه، بطور موفقیت آمیزی با روشی غیر تهاجمی بنام ( ESWL ) یا سنگ شکن برون اندامی با امواج شوکی درمان شد. اولین نسل سنگ شکن ها براساس اصول الکتروهیدرولیک ، امواج شوکی تولید می کردند که از طریق تخلیه جرقه در زیر آب ایجاد می شد.  این روش امروزه با کمک دانشمندان ، مهندسان و پزشکان پیشرفت نموده و برای سایر مقاصد نیز استفاده می شود.( ESWT ) در واقع به دنبال مطالعات انجام گرفته در مورد اثرات جانبی احتمالی ( ESWL ) بر روی مهره ها و لگن پیشرفت نمود. کشف اثرات سودمند( ESWT ) هنگامی روشن تر شد که محققان آلمانی کوشیدند تعیین کنندکه چه نوع از پالسهایی با فشار بالا قادر هستند سنگ های کلیه را بدون اینکه به بافتهای اطراف آسیب برسانند، بشکنند. در مطالعات انجام شده در حیوانات آزمایشگاهی و انسانها مشاهده شد که بافت های اطراف ، اغلب سریعتر بهبود می یابند. این مطالعات توجه جراحان ارتوپد آلمانی را بخود جلب کرد ونهایتاً با تحقیقات گسترده استفاده از ( ESWT ) بعنوان جایگزین در جراحی ارتوپدی بکار گرفته شد.

در سال ۱۹۸۵ اولین مطالعات در مورد  اثرات امواج شوکی بر روی استخوان انجام شد و در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار درمان با امواج شوکی در بعضی از مراکز آزمایشی در بوخوم  آلمان ، برای درمان مفصل کاذب و دیر جوش خوردگی استخوان مورد استفاده قرار گرفت. موفقیت در این زمینه ها منجر شد که پزشکان در مورد سایر تواناییهای ( ESWT ) بر روی بیماری های مزمن از قبیل تاندونیت،‌کلسیفیکاسیون شانه یا خار پاشنه ، مطالعات خود را شروع نمایند.

تا امروز حدود ۵۰٫۰۰۰ عمل ( ESWT ) در آلمان صورت پذیرفته است ، که در طی آن شواهد بالینی افزایش یابنده ای به نفع اثر بخش بودن درمان با امواج شوکی در ارتوپدی ، به دست آمده است. بعنوان یک نشانه از پشتیبانی و موفقیت درمان با ( ESWT ) می توان این نکته را ذکر کرد که امروزه برنامه بیمه عمومی آلمان ، هزینه درمان با( ESWT ) را صد در صد پوشش می دهد.

استفاده درمانی از امواج الکتروشوک:

۱-  تحریک تشکیل استخوان یا بازسازی آن
۲-  درمان تاندونیت و التهاب محل اتصال
امروزه امواج شوکی بصورت شایع در اروپا برای درمان بیماریهای ارتوپدی از قبیل خارپاشنه ، آرنج تنیس بازان(اپی کندیلیت خارجی هومروس) و دیر خوش خوردگی و جوش نخوردگی شکستگی های استخوان استفاده می شود.
در این روش ازیک وسیله خاص برای تولید قدرتهای مختلف انرژی استفاده می شود و سپس این انرژی را طوری متمرکز می نمایند که التهاب و آسیب بافتی را بهبود ببخشد.این انرژی از طریق بافتهای سالم بدن از قبیل پوست و عضله ، بدون اثر عبور کرده و بر روی بافتهای آسیب دیده متمرکز می گردد. از آنجائیکه هم قدرت انرژی امواج و هم عمق امواج قابل تنظیم است ( ESWT ) یک تکنولوژی دقیق محسوب می شود.

bmecenter.ir30010

 

تفاوت امواج شاک ویو و اولتراسونیک چیست ؟

۱- سطح انرژی و توان امواج شاک ویو بسیار بیشتر از امواج اولتراسوند است

۲- امواج اولتراسونیک الگوی سینوسی پیوسته ای دارند که با فرکانس مشخص و ثابت تکرار می شود اما امواج شاک ویو در فاصله زمان کوتاهی فشار

به طور کلی بالاتربودن دامنه ماکزیمم فشار مثبت و کوتاه بودن زمان رسیدن به حداکثر فشار در امواج شاک ویو ۲ دلیل قدرتمندتر بودن امواج شاک ویو نسبت به اولتراسوند است.

Shockwave Therapy چه دردهایی را درمان می کند؟

خارپاشنه

دردهای ناشی از التهاب تاندون ها

التهاب اپی کوندیلهای داخلی و خارجی آرنج

درد ناحیه داخلی ساق پا

انواع آرتروز (کاهش درد مفاصل و بازسازی و ترمیم غضروف مفصلی و ترشح مفصل )

گرفتگی عضلات

دردهای ستون مهره ها (گردن و کمر) دردهای ناحیه گردن و شانه

بیماریهای مفاصل

Shockwave Therapy چگونه باعث کاهش درد می شود؟

عبور امواج شوکی از بافت های زنده سبب کانون های کوچک و متعدد که از ملکولهای رسوب کرده کلسیم هستند متلاشی شده بنابراین سفتی بافت کاهش یافته جریان خون افزایش می یابد و التهاب از بین می رود

به طور کلی امواج شوکی با ۳ مکانیسم متفاوت باعث کاهش درد می شوند :

۱-     متوقف نمودن تولید سیگنال درد

۲-     بلوک راههای هدایتی حس درد

۳-     تغییر محیط شیمیایی سلول و تولید رادیکال های ازاد

مواردعدم استفاده از شاک ویو چیست ؟

بیماری عصبی، تومور استخوانی، عفونت ،metabolic bone condition  ، اختلال در گردش خونزخم باز ، تومور ، زمان بارداری ، بیمارانی که تحت درمان  blood-thinning (رقیق کردن خون) هستند.به طور کلی تصمیم نهایی در استفاده از شاک ویو تراپی با نظر پزشک است.

روش های تولید امواج شاک ویو چیست ؟

برای تولید امواج شاک ویو لازم است انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل شود این کار از طریق ژنراتور صورت می گیرد ۴ نوع ژنراتور وجود دارد :

۱- الکتروهیدرولیک :

 اولین روش تولید امواج شوکی است که مشابه روش تولید جرقه در ماشین است ( این تکنولوژی در HM3  Dornier بکار رفته است) در ژنراتور الکتروهیدرولیک از جریان high voltage  استفاده می گردد.

۲- پیزوالکتریک :

در این روش با اعمال یک ایمپالس الکتریکی به سرامیک های پیزوالکتریک ، امواج مکانیکی ضربه ای ایجاد می گردد.

۳- الکترومگنتیک :

در این روش از طریق اعمال ولتاژ بالا  (به شکل ناگهانی و لحظه ای) به سیم پیچ ، میدان مغناطیسی متغییری ایجاد می گردد که پس از طی مراحلی منجر به تولید امواج شاک ویو می گردد.

۴- بالستیک یا پنوماتیک :

در سیستم های مولد امواج شوکی بالیستیک ، منبع اصلی تولید انرژی کینتیک یک کمپرسور هوای فشرده است که جریان هوای پر فشار از طریق یک لوله رابط انتقال می یابد.

انواع دستگاه شاک ویو کدام است ؟

۱- Focused : دانسیته بالایی از انرژی در یک نقطه ایجاد می گردد و بیشتر در اورولوژی (سنگ شکن کلیه) کاربرد دارد

۲- Radial: امواج به جای همگرا شدن و تجمع در یک نقطه کانونی اندکی واگرا می گردند.

چرا در درمان های ارتوپدی و صدمات مشابه شاک ویو رادیال توصیه می گردد ؟

۱-در این گونه درمانها  به امواج با انرژی کمتری نیاز است

۲- به علت اینکه امواج به صورت همزمان بر بافت های سالم و بیمار ساطع می گردد ، امکان آسیب به بافت سالم و عوارض جانبی وجود دارد.

 

ویژگی های دستگاه :

  • روش غیر تهاجمی

  • استفاده همزمان از دو روش Cavitation (حفره سازی) و Shock(شوک،ضربه) برای از بین بردن سلول های چربی

  • درمان آسان و موثربدون عوارض جانبی

  • مناسب برای لاغری های موضعی

  • بدون تولید گرما و درد

  • قابلیت استفاده همزمان در کاهش چربی و درد

bmecenter.ir04010

 

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*