خانه / مهندسی پزشکی / ارتزها و پروتزها / پرسش و پاسخ های ایمپلنت

پرسش و پاسخ های ایمپلنت

یکی از جدیدترین فناوری‌ها در دنیای دندان‌پزشکی، ایمپلنت است. با خواندن این سوال و جواب‌ها احتمالا اطلاعات خوبی درباره ایمپلنت‌ها به دست می‌آورید.ایمپلنت‌ها به ریشه‌های مصنوعی تیتانیومی گفته می‌شود که اگر با مهارت کافی در استخوان فک جاگذاری شوند، به عنوان پایه‌های محکمی برای نصب پروتز ثابت و متحرک در افرادی که به هر دلیل دندان خود را به طور کامل از دست داده‌اند، به شمار می‌رود.

 

www.BMEcenter.ir

ـ ایمپلنت‌ها چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟
‌‌ ایمپلنت‌های دندانی طوری طراحی شده‌اند تا به عنوان زیرسازی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته عمل کنند، فرد می‌تواند مانند دندان‌های طبیعی با آنها غذا بخورد و به زیبایی لبخند بزند. یک ایمپلنت در واقع نقش یک ریشه مصنوعی را بازی می‌کند که داخل فک شما کاشته می‌شود و می‌تواند یک یا چند دندان را برای شما جایگزین کند. استفاده از ایمپلنت آنقدر راحت است که گاهی اوقات فرد فراموش می‌کند زمانی دندانی را از دست داده است. ایمپلنت می‌تواند بهترین راه‌حل برای مشکل بی‌دندانی یا از دست رفتن دندان‌ها باشد. وقتی ایمپلنت داخل استخوان فک شما جوش بخورد، می‌تواند از تحلیل استخوان و لثه جلوگیری کند.
ـ مزیت استفاده از ایمپلنت در مقایسه با شیوه‌های قدیمی چیست؟
‌‌ چون تنها یک دندان در حالت ایمپلنت جایگزین می‌شود، می‌تواند به صرفه‌تر از درمان مرسوم بریج باشد که حداقل سه دندان را درگیر می‌کند. همچنین ایمپلنت به دندان مجاور صدمه نمی‌زند. یک بریج که یک دندان از دست رفته شما را جایگزین می‌کند، حداقل دو دندان پایه لازم دارد که باید تراش بخورند و در طول زمان هم امکان تغییر شکل یا نیاز به تعویض بریج وجود دارد. اگر در یک دوره زمانی طولانی، مزایا و معایب را بسنجید باز هم ایمپلنت، برای دندان‌های مجاور به‌صرفه‌تر است. مزیت دیگر اینکه ایمپلنت می‌تواند به شما این امکان را بدهد که دوباره راحت صحبت کنید، راحت غذا بخورید و احساس خوبی داشته باشید.
ـ چه کسانی می‌توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟
‌‌ اگر شما در سلامت کامل باشید و بخواهید که دندان‌های از دست رفته‌تان را جایگزین کنید برای ایمپلنت‌گذاری مناسب خواهید بود. یک عامل محدودکننده برای جایگزینی ایمپلنت، کیفیت و کمیت استخوان شماست که باید وضعیت مناسبی برای قرارگیری ایمپلنت داشته باشد. این مساله به وسیله دندانپزشک معاینه‌کننده شما مشخص می‌شود. افرادی که بیماری‌های مزمن و کنترل نشده دارند و همچنین سیگاری‌ها از مواردی هستند که نمی‌توانند از ایمپلنت استفاده کنند.
ـ آیا امکان دارد که ایمپلنت از بدنم دفع شود؟
‌‌ به طور معمول وقتی شما واژه دفع پیوند را می‌شنوید که درباره عضو طبیعی مثل قلب یا کلیه صحبت می‌شود. ایمپلنت‌ها در وضعی کاملا متفاوت با این اعضای طبیعی بدن هستند و از لحاظ بافتی و خونی با بدن شما سازگار هستند. بدن، جایگزینی ایمپلنت را قبول می‌کند مثل سایر دستگاه‌های ارتوپدی که وضعی مشابه دارند. امروزه موفقیت ایمپلنت‌ها بالاست ولی درصد کمی از آنها ممکن است به علت عدم انتخاب مناسب بیمار به وسیله دندانپزشک متبحر جراح و مهم‌تر از همه، رعایت بهداشت دهان به وسیله شما، تحت‌الشعاع قرار گیرد. یک مورد مهم در موفقیت ایمپلنت، معاینه منظم سالیانه مثل سایر درمان‌های دندانی است. سلامت بافت نرم و استخوان شما، وضعیت جویدن و بهداشت شما باید به طور منظم از سوی دندانپزشک‌تان ارزیابی شود تا اگر مشکلی وجود دارد، به سرعت رفع شود.
ـ ایمپلنت چقدر عمر می‌کند؟
‌‌ ما از شما می‌پرسیم که یک دندان چقدر می‌تواند عمر کند؟ به طور معمول دندان باید تا آخر عمر در دهان‌تان باقی بماند مگر مشکلی از لحاظ نگهداری دندان یا رعایت بهداشت وجود داشته باشد. همین مساله هم درباره ایمپلنت صدق می‌کند، با معاینه منظم و داشتن یک بهداشت مناسب، شما می‌توانید ایمپلنتی داشته باشید که تا آخر عمرتان در دهان شما باقی بماند.
ـ اگر لازم باشد که من دندانی را بکشم آیا می‌توانم در همان جلسه از ایمپلنت استفاده کنم؟
‌‌ این موضوع بستگی به استخوان موجود در ناحیه و حضور یا عدم حضور عفونت در محل دارد. گاهی اوقات بیماری لثه یا عفونت دندان، استخوان ناحیه را خراب می‌کند که ممکن است نیاز به پیوند استخوان قبل از گذاشتن ایمپلنت داشته باشد.
در غیر این‌صورت اگر در همان جلسه کشیدن دندان، بتوانید ایمپلنت بگذارید که این مساله با توجه به نظر جراح مشخص می‌شود، ممکن است مدتی در زمان ترمیم استخوان، صرفه‌جویی شود چون شما بعد از کشیدن دندان در حالت معمول باید چند ماه صبر کنید تا استخوان به طور کامل ترمیم شود و بعد ایمپلنت بگذارید.
ـ آیا ایمپلنت دندانی می‌تواند به سلامت بدنی من کمک کند؟
‌‌ فردی که دندان‌‌هایش را از دست داده باشد ممکن است نتواند غذاهای خاصی مثل سبزی تازه یا میوه‌ها را استفاده کند که همین مساله می‌تواند بر تغذیه وی تاثیر بگذارد. حتی ممکن است نتواند طعم و مزه غذاها را به طور کامل درک کند. اگر شما از ایمپلنت استفاده کنید چون از غذاهای بهتر و بیشتری استفاده می‌کنید، به سلامت بدنی شما هم کمک خواهد کرد.
ـ آیا نگهداری و مراقبت از ایمپلنت مشکل است؟
‌‌ ایمپلنت به عنوان راه‌حلی قطعی برای جایگزینی دندان، در دسترس شماست و مثل دندان‌های طبیعی شما نیاز به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دارد. بهتر است هر چهار تا شش ماه یک بار هم بعد از گذاشتن ایمپلنت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اگر اشکالی در وضعیت موجود دهان شما پیدا شده است، به سرعت رفع شود
ـ آیا من برای گذاشتن ایمپلنت، مسن هستم؟
‌‌ سن به خودی خود فاکتور تعیین کننده موفقیت ایمپلنت نیست. مسلما سلامت شما بسیار مهم‌تر است و شما می‌توانید در هر سنی از ایمپلنت استفاده کنید، به شرطی که در سلامت کامل باشید.
ـ آیا گذاشتن ایمپلنت، دردناک است؟ چقدر طول می‌کشد؟
‌‌ به طور معمول گذاشتن ایمپلنت، در طول کار جراحی، درد ندارد چون فک شما بی‌حس شده است و بعد از عمل هم ممکن است درد مختصری مثل سایر اعمال جراحی داشته باشید که با مسکن قابل رفع است. اگر لازم است تعداد بیشتری ایمپلنت بگذارید یا اعمال جراحی دیگری مثل پیوند استخوان هم لازم داشته باشید، ممکن است زمان بیشتری برای رفع این درد، مورد نیاز باشد. بسته به پیچیدگی و مشکلات حین کار و تعداد ایمپلنت‌های کار گذاشته شده، زمان عمل متغیر است و به طور معمول برای هر ایمپلنت به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای کار گذاشتن در فک، لازم است.
ـ درمان ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟ آیا در طول این مدت من باید بی‌دندان باشم؟
‌ نخستین مرحله درمان ایمپلنت بعد از ارزیابی‌های اولیه سلامت شما و طرح درمان دندانپزشک، کار گذاشتن ایمپلنت در فک است که به طور معمول در مطب و طی یک مرحله انجام می‌شود. بیشتر ایمپلنت‌ها بعد از این مرحله، برای یک دوره سه تا شش ماهه، دوباره به وسیله لثه پوشانده می‌شوند و طی این مرحله است که ایمپلنت با استخوان فک شما جوش می‌خورد. در این زمان اگر شما دندان مصنوعی یا بریج یا پلاک قدیمی داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید فقط باید یک رژیم نرم و ملایم در دو هفته اول بعد از عمل داشته باشید و تحت نظر دندانپزشک‌تان باشید. در مرحله دوم درمان که سه تا شش ماه بعد از جراحی اول انجام می‌شود، روی ایمپلنت‌ها باز می‌شود و یک قطعه فلزی به خصوص روی آنها متصل می‌شود که از لثه شما عبور می‌کند. وقتی لثه شما شکل مناسبی در اطراف این قطعه پیدا کرد، مرحله سوم درمان شروع می‌شود که شبیه درمان‌های عادی روکش است و مراحل قالب‌گیری و امتحان روکش را شامل می‌شود.‌

۴ نظر

 1. ممنون عالی بود

 2. ایمپلنت ها رو مهندسی بیومتریال ها می سازن؟

  • با سلام
   طراحی ایمپلنت ها توسط گروهی از مهندسین پزشکی با گرایش های بیومکانیک و بیومتریال انجام می گیرید.
   طراحی ها و داده ها به دستگاه قالب گیری و ساخت منتقل و سپس ایمپلنت ساخته می شود.

 3. ممنون از سایت خوبتون.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*