خانه / آشنایی با تجهیزات پزشکی / تجهیزات دندانپزشکی / بررسی مهندسی آینه دندان پزشکی یا آینه دهانی

بررسی مهندسی آینه دندان پزشکی یا آینه دهانی

www.BMEcenter.ir آینه دهانی (1)

آینه دندانپزشکی یا آینه دهانی یکی از ابزارهای معروف در دندان پزشکی  است. به وسیله ی آینه دندان پزشکی، پزشک میتواند قسمت های پشتی دندان ها را ببیند.

سر این آینه معمولا گرد است و بیشتر از شماره ۴ و ۵ این آینه استفاده می‌کنند. شماره ۲ معمولا وقتی استفاده می‌شود که از اندازه‌ای کوچک تر بخواهیم استفاده کنیم بخصوص در مواقعی که در حال کار روی دندان‌های عقب باشیم و سد دندانی در دهان باشد. دامنه استفاده این آینه وسیع است. مهمترین مزیت‌هایش: دادن دید غیر مستقیم به دندانپزشک، تاباندن نور به سطوح مورد نیاز و استغفار بافت‌های نرم است.

www.BMEcenter.ir آینه دهانی (4)

دید غیر مستقیم در جاهایی از دهان که دیده نمی‌شوند یا به سختی قابل دیدن هستند، مورد نیاز است. سطوح خلفی (زبانی) دندان‌های ماگزیلاری، محل‌های مهمی هستند که از آینه دندانپزشکی استفاده می‌شود. بقیه مناطق دهان را به آسانی با استفاده از این آینه می‌توان مشاهده کرد. اگرچه حتی بدون آینه دندانپزشکی هم این سطوح قابل دیدن هستند، مشروط بر اینکه دندانپزشک در وضعیت نامناسب جسمانی خود را قرار دهد. بدون آینه دندانپزشکی، وضیعت‌های نامناسب جسمی برای دندانپزشک هر روز ایجاد می‌شد و باعث بروز دردهای مزمن در ناحیه گردن و کمر می‌گردید.

www.BMEcenter.ir آینه دهانی (3)

مکان‌های دیگری نیز در دندان قرار دارد که حتی با وجود نور بالای سر مریض، باز هم روشن نمی‌شوند. در این مواقع، از آینه دندانپزشکی برای منعکس کردن نور به این سطوح استفاده می‌شود. این آینه همچنین بسیار مفید واقع می‌شود اگر به طور همزمان نور را منعکس کند و سطوح غیر قابل دیدن را نیز نمایان سازد.

همچنین از این آینه برای عقب کشیدن بافت مثل گونه و زبان استفاده می‌شود تا دید بهتری از دندان‌ها بدست آید.

این آینه ها در دونوع وجود دارند:

۱٫ آینه های یکبار مصرف

۲٫ آینه های قابل استریل با دستگاه اتوکلاو

البته انواع دیگری نیز وجود دارد. به تصویر زیر دقت کنید.

  • www.BMEcenter.ir آینه دهانی (2)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*