ابزار دقیق

ابزار دقیق

Instrumentation

BMEcenter.ir-736در این حوزه به معرفی تجهیزات ابزار دقیق و کاربرد آنها در صنعت پرداخته میشود .تجهیزات ابزار دقیق که در حقیقت زیر ساخت های یک سیستم کنترل را تشکیل میدهند شامل ابزاری نظیر : سنسور ، کنترلر ، نشاندهنده ، ترانسمیتر ، رکوردر و… میباشند که مربوط به ابزاری میشوند که وظیفه اندازه گیری ، انتقال ، نمایش ، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی نظیر دما ، فشار، فلو و … را در پروسه های صنعتی به شکلی دقیق بر دوش دارند. حوزه ابزار دقیق را میتوان به دو صورت دسته بندی کرد یکی از نظر نوع عملکرد این ابزار برای مثال تجهیزاتی که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به کنترلر مشهورند و به همین صورت ابزار نمایش این مقادیر که به ایندیکیتور یا نشاندهنده و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر فلو ، فشار ، دما ، و سطح به صورت سیگنال های استاندارد که به ترانسمیتر یا منتقل کننده اطلاعات معروف هستنند .

همچنین میتوان ابزار دقیق را از نظر پارامتری که این ابزار بایستی عملیاتی بر روی آن انجام دهد دسته بندی کرد برای مثال بخشهای : ابزار دقیق مربوط به دما ، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار ، ابزار فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو ، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی ، ابزار رطوبت سنجی و ….

فشار یا پرشر : Pressure

دما یا تمپریچر : Temperature

سطح یا لول : Level

فلو یا جریان : Flow

رطوبت : Humidity

و از نظر عملکرد به

میتر یا اندازه گیر : Meter

کنترلر : Controller

نشاندهنده یا ایندیکتور : Indicator

ترانسمیتر یا انتقال دهنده : Transmitter

کنترل ولو یا شیر کنترل : Valve or Control Valve

کالیبراتور : Calibrator

رکوردر یا دیتالاگر یا ثبات : Recorder Or Logger طبقه بندی شده است .

اولین فاکتور در انتخاب تجهیزات ابزار دقیق همانگونه که از نامش بر می آید دقیق بودن آن است این مفهوم با نام accuracy یا دقت معمولا به صورت درصدی از مقادیر خوانده شده یا کل رنج اندازه گیری ابزار به صورت درصد در اطلاعات فنی تجهیز می آیند . برای مثال یک فشار سنج در محدوده اندازه گیری ۱۰۰ بار با دقت یک درصد فول اسکیل با دقت مثبت و منفی یک بار برای هر عدد اندازه گیری شده دقیق است .

۲ نظر

  1. اگه میشه جوابش رو برای ایمیلم بفرستید ممنون

  2. سلام خسته نباشی من برا ساخت ١ازپروژم احتیاج دارم ب کتاب(پی دی اف …)ابزار دقیق مهندسی پزشکی اگه میشه لطفا بگید من چجوری میتونم دریافتش کنم ممنون

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*