خانه / مطالب عمومی / ایمپلنت ها موانع تشخیص سرطان سینه

ایمپلنت ها موانع تشخیص سرطان سینه

ایمپلنت ها موانع تشخیص سرطان سینه:

در ابتدای  این مطلب با ایمپلنت سینه از جمله موارد کاربرد ان ، انواع ان و … به صورت کامل اشنا می شوید و سپس این که چرا این ایمپلنت ها قادرند در تشخیص تومورهای سرطانی به وسیله ماموگرافی اختلال ایجاد کنند :

یکی از موفق ترین و همچنین شایع ترین عمل هادر حوزه جراحی پلاستیک ، عمل ایمپلنت (پروتز) سینه می باشد . ایمپلنت های سینه نخستین بار در دهه ۶۰ در امریکا به کار گرفته شد ، اما تا دهه ۸۰ انجام این گونه عمل ها به ندرت صورت می گرفت . در دهه ۹۰ یا وجود اینکه آزمایشات و تحقیقات چندانی به منظور کیفیت و ایمنی این عمل انجام نشده بود ، حدود ۱ میلیون از زنان به انجام این عمل اقدام کرده بودند .

به طور کلی کاندیداهای پروتز سینه را می توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

۱- افرادی که بافت سینه شان رشد کافی نداشته است که این عدم رشد می تواند دو طرفه (متقارن) یا یک طرفه (غیر متقارن و با تفاوت زیاد سایز دو سینه با هم ) باشد. همچنین کسانیکه عدم تناسب سایز موجود سینه با پهنای قفسه ی سینه و باسن دارند و گذشته از بحث مسائل ظاهری به علت مشکل در پیدا کردن لباس مناسب در بسیاری از موارد انگیزه انجام عمل جراحی ایمپلنت سینه (پروتز سینه) را پیدا می کند.

۲- افرادی که پس از زایمان کاهش وزن شدید افزایش سن یا عمل جراحی سرطان سینه بافت طبیعی سینه را از دست داده اند.این دسته افراد معمولا بیش از ۳۰ سال دارند . به طور کلی سازمان دارویی آمریکاFDA در افراد بالای ۲۲ سال اجازه ی گذاشتن ایمپلنت سینه ( پروتز سینه) با کاربردهای زیبایی و در هر سنی اجازه ی گذاشتن ایمپلنت سینه(پروتز سینه) با کاربردهای ترمیمی (مثلا متعاقب برداشتن سینه به علت سرطان ) را داده است.

ایمپلنت سینه (پروتز سینه) در چه مواردی کاربرد دارد؟

۱- افزایش اندازه در کسانی که بافت سینه در آن ها رشد نکرده است یا به دنبال کاهش وزن شدید یا شیردهی تحلیل یافته است.
۲- بهبود افتادگی خفیف سینه یا کمک به ترمیم افتادگی های متوسط یا شدید سینه ضمن عمل لیفت
۳-  بهبود عدم تقارن های مادرزادی سینه
۴- ترمیم محل سینه به دنبال برداشته شدن به علت سرطان
۵- کمک به ایجاد تناسب با عرض قفسه ی سینه

چند نوع ایمپلنت سینه (پروتز سینه) وجود دارد و چه تفاوت هایی با هم دارند؟

ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها را بر اساس جنس محتویات داخل، نوع، سطح، مقدار برجستگی و شکل می توان تقسیم بندی کرد که به توضیح هر کدام می پردازیم:

 

۱-جنس محتویات داخلی: تمام ایمپلنت سینه( پروتز سینه) ها پوششی از جنس سیلیکون سخت دارند. اما ممکن است داخل این پوشش از سرم نمکی (سالین) یا ژل سیلیکون پر شده باشد که بنابراین ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها بر این اساس به دو دسته تقسیم می شوند.البته اخیرا انواع مخلوطی از ایمپلنت سینه (پروتز سینه) ها که داخلشان هم سرم نمکی و هم ژل سیلیکونی وجود دارد، ساخته شده است که کاربردهای خاص خود را دارند.

۲-نوع سطح :هر کدام از ایمپلنت سینه(پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع ایمپلنت سینه (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند . اما ایمپلنت سینه(پروتز سینه) های زبر پرطرفدار تر هستند.

۳-شکل: ایمپلنت سینه(پروتز سینه) ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد:۱- گرد.۲- قطره اشکی یا آناتومیکال. در ایمپلنت (پروتز سینه) های گرد در نمای رخ و نیم رخ پروتز متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای ایمپلنت (پروتز سینه) کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است.پروتز های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند و طرفداران خاص خود را دارند.

bmecenter.00008

bmecenter.00008

نوع سطح :هر کدام از (پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع (پروتز سینه) طرفداران خاص خود را دارند . اما (پروتز) های زبر پرطرفدار تر هستند-نوع سطح :هر کدام از (پروتز سینه) های سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف (smooth ) یا زبر (textured )از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش (پروتز سینه) های زبر کاهش عارضه ی انقباض کپسولی است. هر کدام از این دو نوع (پروتز) طرفداران خاص خود را دارند . اما (پروتز سینه) های زبر پرطرفدار تر هستند.

(پروتز سینه) ها را بر اساس شکل می توان به دو دسته تقسیم کرد:۱- گرد.۲- قطره اشکی یا آناتومیکال. در (پروتز) های گرد در نمای رخ و نیم رخ (پروتز سینه) متقارن و شبیه نیمکره است. اما در شکل قطره اشکی قسمت بالای (پروتز) کم ضخامت تر از قسمت پایین آن است.(پروتز سینه) های قطره اشکی با هدف ایجاد نمای طبیعی تر سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایین است ساخته شدند.

مقدار برجستگی profile :بر این اساس (پروتز) ها را می توان به ۳ دسته :۱-با برجستگی کم یا استاندارد low profile – 2 با برجستگی زیاد  high profile  -۳برجستگی خیلی زیاد (ultra high profile ) تقسیم می کنند. منظور اینست که اگر شعاع دایره قاعده (پروتز) را ثابت در نظر بگیریم. هر چه از پروفیل یا برجستگی کمتر به سمت برجستگی بیشتر و خیلی زیاد برویم، در نمای نیم رخ مقدار برجستگی (پروتز) بیشتر می شود. این تفاوت برجستگی ها به جراح کمک می کند که متناسب با اشکال مختلف سینه اشکال مختلف (پروتز) ها را به کار برده و نتیجه ی بهتری بگیرد.

bmecenter.00009

bmecenter.00009

 در پروتز سینه آیا پروتز های ژلی و سالین(سرم نمکی)نسبت به هم ارجعیت خاصی دارند؟

 

باید توجه داشت که جرا حان مختلف سلایق مختلفی هم دارند. از سال ۲۰۰۶ که پروتزهای ژلی مجددا به بازار آمریکا آمدند، مصرف آنها بسیار بیشتر شده است، و در حال حاضر در آمریکا مصرف این دونوع پروتز با هم برابراست.اما به طور کلی میتواند این مزایا را برای هر یک از پروتزهای ژلی یا سالین برشمرد:

۱- پروتزهای ژلی دارای قوام طبیعی تری بوده و در لمس به بافت طبیعی سینه شباهت بیشتری دارند
۲- پروتزهای ژلی در نمای نیمرخ منظره طبیعی تری دارند یعنی در آنها بالای سینه کمی خالی تر از پایین سینه است.
۳- پروتزهای سالین از برش کوچک تری گذاشته می شوند.
۴- در پروتزهای) سالین( آب نمک چون برخلاف پروتزهای ژلی کیسه پروتز خالی بوده و پس از گذاشته شدن در محل سینه با آب نمک پر می شود، امکان تطبیق و تغییر حجم سرم نمکی تزریقی جهت تصحیح عدسی تقارن های خفیف بین دوطرف )که معمولا هم این تفاوت ها وجود دارد( هست، یعنی مثلا در یک پروتز سالین با حجم اسمی ۲۵۰ سانتی متر مکعب می توان از ۲۲۵ تا ۲۷۵ سانتی متر مکعب سرم نمکی تزریق کرد. پس می توان در سینه ای که کوچک تر است آب نمک بیشتر و سینه بزرگ تر آب نمک کمتر تزریق کرد و باعث تقارن بیشتر شد همچنین در بعضی از انواع پروتزهای سالین دریچه ای در زیر پوست کاشته می شود که امکان تغییرات حجم سالین تزریق شده را پس از عمل، هم می دهد و می توان پس از عمل بسته به شرایط پروتز را کوچک تر یا بزرگ تر کرد.

از نظر محل قرار گرفتن پروتز نسبت به بافت، چند نوع روش وجود دارد؟

 

۱)روش زیرغد ه ای: که پروتز مستقیما زیر بافت و روی عضله قرار میگیرد.
۲) روش زیر عضلانی: که پروتز زیرعضله سینه ای قرار میگیرد که ا لبته حتی در روش دوم هم قسمت پایین پروتزمستقیما زیر بافت قرار میگیرد. هر کدام از این دو روش طرفداران خاص خود را دارد، اما بهتر است برای طبیعیتر بودن منظره پروتز و داشتن لمس طبیعیتر، پروتز حتی الامکان زیر عضله گذاشته شود.
۳) .روش دوگانه: DUAL که پروتز زیر عضلات،ا ما قسمت زیربافتی آن را با تکنیکهای خاص بیشتر میکنیم و برای سینه های دچارا فتادگی مناسب ا ست.
۴) .روش سابفاشیال: که پروتز زیر لایه پوشاننده عضله قرار میگیرد و اخیرا درمان خاص خود را پیدا کرده است و در بیمارن دچارا فتادگی و ورزشکاران، بعضی طرفدار آن هستند

bmecenter.00010

bmecenter.00010

در پروتز سینه چند نوع برش برای گذاشتن پروتز وجود دارد و چه تفاو تهایی با هم دارند؟

۱) برش در چین زیر سینه ای
۲) برش در اطرا ف هاله
۳)برش زیر بغل
ا لبته ا مکان گذاشتن پروتزا ز راه ناف هم وجود دارد )فقط در مورد پروتزهای سالین.
۱- شایعترین برش به خصوص در دختران جوان برش در چین زیر است که دسترسی آسان به بافت سینه را امکانپذیر میکند و در دید هم نیست.
۲- برش دور هاله که مورد علاقه بعضی جراحان ا ست به خصوص در مواردی که قرار است همزمان با گذاشتن پروتز عمل لیفت) بالا کشیدن و رفع افتادگی سینه ( هم صورت گیرد برش بسیار مناسبی ا ست.
۳- برش زیربغل به طور عمده به علت علاقه بعضی ا ز بیماران در عدم وجود برش روی بافت سینه کاربرد دارد،ا ماا شکال آن ا ین ا ست که به راحتی نمیتوان حد پایین سینه را تنظیم کرد و در بسیاری ا ز موارد درا ین برش پروتز بالاترا ز جایی ا ست که باید باشد.
۴- برش نافی در مورد پروتزهای سالین کاربرد دارد و به علت سختی ا نجام ا ین عمل و عدم توانایی تنظیم دقیق محل پروتز روش شایعی نیست. باید توجه داشت که در میان بر شهای ذکر شده، از جهت کم بودن تغییرات حس بهترین برش، برش زیر سینه ای است.

bmecenter.00011

bmecenter.00011

 در پروتز سینه چگونه سایز پروتز تعیین می شود؟

قدم اول: عرض سینه اندازه گرفته می شود.)فاصله حد داخلی و خارجی آن را با استفاده از خط کش اندازه بگیرید.
قدم دوم: ضخامت بافت اندازه گرفته می شود )بافت قسمت داخل را بین ۲ انگشت گرفته و ضخامت آن را با خط کش اندازه بگیرید.
قدم سوم: توسط فرمول مقابل، حداکثر قطر پروتز را به دست آورید.
ضخامت بافتی – عرض سینه = حداکثر قطر پروتز
قدم چهارم: هنگامی که قطر پروتزمشخص شد ،برای مشخص کردن برجستگی وسایز آن دوراه داریم: راه دقیق تر آن است که ببینیم جراح چه مارک پروتزی استفاده می کند )که درکشورمان عمدتا از ۲ مارک معروف Nagor و Mentorاستفاده می شود( بعد به سراغ جدول کارخانه سازنده که برجستگی های مختلف و ابعاد پروتزها را نشان می دهد، برویم. درمنتور پنج نوع برجستگی )کم، متوسط، متوسط بزرگ، زیاد، خیلی زیاد( و در Nagor سه نوع برجستگی (استاندارد، زیاد، خیلی زیاد( وجود دارد که چنانچه بعدا هم ذکر میشود، چون برجستگی بیشتر میتواند باعث تحلیل و لاغرشدن بیشتر بافت سینه شود و لذا معمولا تمایل بیشتر به استفاده از انواع پروتز با برجستگی متوسط)در هر مارک یعنی در ناگور برجستگی زیاد و در منتور متوسط بزرگ و متو سط( وجود دارد که درنهایت جراح راجع به این مسئله تصمیم میگیرد
راه دوم استفاده از جدول Tebbets است ،که آسان تر است.

bmecenter.00012

bmecenter.00012

قدم پنجم: اتساع پذیری بافت را می سنجیم اگربافت کمتر از ۲ cm به سمت جلو کشیده شود، ۳۰ cc از حجم پروتز کم میکنیم؛ اما اگر بیش از ۳ cm به جلو کشیده شود ، ۳۰ cc و درصورتی که بیش از ۴ cm به سمت جلو کشیده شد ، ۶۰ cc به حجم پروتز اضافه می کنیم.
قدم ششم: فاصله جلو تا چین زیر را )درحالی که تا حد امکان موضع را بالا کشیده اید.( اندازه می گیریم اگر بیش از ۵/ ۹ با شد، ۳۰ cc به حجم پروتز اضافه می کنیم.

bmecenter.00013

bmecenter.00013

بهترین روش انجام جراحی عمل پروتز سینه :

هنگام عمل پروتز، به علت آ نکه از برش محدود باید عمل آماده سازی حفره پروتز را انجام داد، لذا بسیاری از مراحل آن به طور معمول به صورت کور و بدون دید انجام می شود و حتی استفاده از دستگاه های تامین کننده نور و دید مستقیم هم در عمق حفره، دقت جراح را به اندازه کافی افزایش نمیدهد، لذا همان گونه که در اعمال جراحی مختلف مثل عمل کیسه صفرا به تدریج جراحی آندوسکوپیک به صورت استاندارد طلایی درآمده است که در آن،به کمک چند سوراخ کوچک، میتوان با دقت زیاد عمل جراحی را انجام داد.
درجراحی پروتز سینه هم، ا ستفاده از ویدئو آندوسکوپ، فواید متعددی دارد:
با توجه به بزر گنمایی ویدئو آندوسکوپ، می توان عمل آماده سازی حفره پروتز را درسریعترین زمان ممکن، با کمترین صدمه به بافتها و با بیشترین دقت و دردورترین نقاط انجام داد. به علت آ نکه ویدئو آندوسکوپ دید را تامین میکند، لذا برای دسترسی دقیق به تمامی نقاط حفره، نیازی به بزر گ کردن برش نیست و میتوان ا ز کوچکترین برش ممکن استفاده کرد. در روش گذاشتن پروتز به وسیله برش زیربغل در روش معمول چون دسترسی به چین زیرسینه مشکل است.
احتمال بالا قرار گرفتن پروتز و عدم امکان فرم دهی دقیق چین زیر زیاد ا ست؛ اما در روش ویدئو آندوسکوپ، می توان به دقیق ترین شکل ممکن توسط برش کوچک زیربغل بدون آن که برش روی محل ایجاد شود، پروتز را دقیقا جاگذاری کرد.
به علت دید دقیق تر، امکان حفظ عروق و اعصاب در اطراف حفره پروتز بیش تر بوده و بنابراین مقدار خونریزی، درد و دوره نقاهت کوتا هتر است.
به علت امکان عمل روی نقاط دوردست با کمترین برش، میتوان در بیمار مناسب، ضمن عمل جراحی پلاستیک شکم )تامیتاک یا آبدومینوپلاستی( به طور همزمان از همان برش شکمی بدون نیاز به برش سینه ای، پروتز را کار گذاشت. با توضیحات متوجه میشویم که به نظر می رسد مهم ترین فاکتورهایی که از نظر جراحی در نتیجه تاثیرگذارند، به حداقل رساندن برش لازم، دقت در ایجاد حفر ه پروتز، به حداقل رساندن صدمه بافتی و به حداقل رساندن خونریزی است.
تا زمانیکه از رو ش های معمولی استفاده می شود باز کردن قسمت های مختلف حفره به خصوص دوردست ترین نقاط بسیار مشکل تر از زمانی است که از ویدئو آندوسکوپ استفاده میشود؛ زیرا بزر گنمایی ویدئو آندوسکوپ و مشاهده تصویر روی یک مانیتور بزرگ درست مانند یک ذره بین پرنور، وضوح و روشنایی به عمل جراحی می دهد که با هیچ روش دیگری قابل مقایسه نیست و امکان مشاهده دقیق عروق ، سوزاندن آ نها از قبل و پیشگیری از خونریزی را مهیا می سازد در ضمن در برش زیربغل نقطه ضعف روش معمول را که عدم توانایی برش قسمت تحتانی عضله سینه ای برای نتیجه بهتر است، کاملا مرتفع میسازد. به قسمی که اکنون در سرا سر دنیا جراحان صاحب نام تنها به وسیله ویدئو آندوسکوپ ا قدام به ا نجام عمل پروتز سینه از راه برش زیر بغل میکنند.

پس هیچ گاه قطر پروتز از قطر سینه فرد بیش تر نباید باشد و ترجیحا پروتز باید زیرعضله گذاشته شود. هرچند تمایل و اعتقادات جرا حان مختلف،متفاوت است؛اما باید بدانیم که پروتزهای زبر Tex tured، بیش از انواع صاف (smooth) و پروتزهای گرد، بیش تر از پروتزهای آناتومیکال )قطره اشکیاستفاده می شوند.
هرچند پروتز آناتومیکال درافرادی که قسمت پایین سینه هایشان به خوبی تشکیل نشده است و درافرادی که نمیخواهند قسمت بالای این ناحیه پس از پروتز گرد و برجسته با شد و خواهان منظر طبیعی هستند، ارجح است. درمورد استفاده از پروتزهای ژلی یا سالین (آب نمک( هم، باید توجه داشت که هرچند پس از تایید دوباره پروتزهای ژلی درسال ۲۰۰۶ توسط سازمان دارویی آمریکا(FDA) تمایل به گذاشتن ا ین پروتزها بیشتر شده است، چون قوام و نمای طبیعیتری دارند؛ اما درآخرین آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، مقدار استفاده از آنها میان جراحان تقریبا یکسان ا ست.

bmecenter.00014

bmecenter.00014

آیا پروتزهای سینه خطر سرطان زایی دارند؟
خیر. در مورد پروتزهای ژلی هم علت آنکه بین سال های – ۲۰۰۶ ۱۹۹۲ از بازار آمریکا بیرون کشیده شدند آن بود که این شک وجود داشت که آیا این پروتزها احتمال بیمار یهای خود ایمنی را افزایش میدهند یا خیرکه سرانجام پس از سال ها بررسی، این مساله رد شد. باید توجه داشت در تمام طول این مدت پروتزهای ژلی در ۶۰ کشور دنیا از جمله اروپا و آمریکای جنوبی به طور وسیع و بدون هیچ عارضه خاصی استفاده می شدند.
آیا پروتزهای سینه مانع از حاملگی و شیردهی میشوند؟
خیر.
آیا پروتزهای سینه مانع از انجام روش های تشخیص زودرس سرطان سینه مانند ماموگرافی میشوند؟
امروزه با رواج دستگاههای ماموگرافی دیجیتال و به خصوص استفاده از MRI عملا مشکلی در تشخیص سرطان سینه در خصوص پروتزها وجود ندارد.
مدت ماندگاری نتیجه عمل پروتز سینه چقدر است؟
سال های طولانی.به طور متوسط در پروتز های ژلی احتمال تعویض پروتز ظرف ۵ سال ۱۲ – ۲۱ درصد ودر ۱۰ سال ۳۳ درصد است که نصف این آمار به علت خواسته خود بیمار جهت داشتن پروتز بزرگ تر در عمل بعدی انجام می شود.
آیا پروتزهای سینه را لزوما باید پس از مدتی تعویض کرد؟
خیر. پروتزها مانند هر وسیله دیگری مادام العمر نیستند، اما جهت تعویض آنها باید علتی وجود داشته باشدوطول عمر متوسط یک پروتز ۲۰ – ۱۰ سال است.
چه مدت پس از عمل جراحی پروتز سینه می توان فعالیت روزمره را شروع کرد؟
فعالیتهای سبک را چند روز بعد و فعالیتهای سنگین و ورزش را چند هفته بعد میتوان شروع کرد. سیلیکون پر شده باشد که بنابراین پروتزها بر این اساس به دو دسته پروتزهای ژلی و سالین تقسیم می شود.
آمادگی های قبل از عمل پروتز سینه چیست؟
پس از گرفتن شرح حال و معاینه در افراد بالای ۳۵سال یک ماموگرافی و در افراد زیر ۳۵ سال بسته به نظر جراح و نتیجه معاینه گاهی سونوگرافی درخواست می شود. همچنین به بیمار توصیه می شود مصرف سیگار، آسپرین و سایر مسکن های غیراستامینوفن را قطع کند.
آیا بیمار میتواند هر سایز پروتزی که تمایل داشته باشد بگذارد؟
خیر. برای داشتن یک نتیجه خوب باید بافت کافی روی پروتز را بپوشاند پس قطر پروتز نمیتواند بسیار زیاد باشد و در نهایت بیمار و پزشک با بررسی خصوصیات آناتومیک و نظرات بیمار راجع به این مساله تصمیم میگیرند.
شایع ترین علت تعویض پروتز سینه چیست؟
درخواست بیمار برای بزرگ تر شدن پروتز

ایمپلنت‌ها می‌توانند در غربالگری ماموگرافی برای تشخیص تومورهای سینه مانع ایجاد کنند.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد درحالی که ایمپلنت‌های سینه خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش نمی‌دهد، اما به نظر می‌رسد در افزایش میزان ارتکاب به خودکشی نقش داشته باشد.

به گزارش رویترز هلث از نیویورک، علت افزایش اقدام به خودکشی در این زنان روشن نیست ، اما تاکنون چندین تحقیق به نتایج مشابهی رسیده‌اند.

برخی از محققان معتقدند این ارتباط با میزان بیشتر افسردگی، اضطراب، کاهش عزت نفس در زنانی که سینه‌های خود را از طریق عمل جراحی بزرگ کرده‌اند، قابل توجیه است.

یک مطالعه در تایید این فرضیه دریافته است زنانی که ایمپلنت‌های سینه به دلایل زیبایی استفاده می‌کنند بیشتر از زنانی که تحت دیگر انواع عمل‌های جراحی پلاستیک قرار می‌گیرند احتمال دارد سابقه بستری در بیمارستان به علت بیماری روانی داشته باشند.

بر اساس چنین یافته‌هایی برخی از کارشناسان توصیه کردند این زنان قبل از عمل کاشت ایمپلنت سینه از نظر سابقه اختلالات روانی غربالگری شوند.

در این مطالعه محققان ‪ ۱۲۱۴۴‬زن آمریکایی را که در فاصله سال‌های ‪۱۹۶۰‬ تا ‪ ۱۹۸۸‬تحت عمل جراحی کاشت سینه قرار گرفته بودند و ‪ ۳۶۱۴‬زن دیگر را که در همین فاصله زمانی تحت سایر عمل‌های جراحی زیبایی قرار گرفته بودند، با هم مقایسه کردند.

محققان در یک مدت زمانی حدود ‪ ۲۰‬سال، میزان مرگ میر ناشی از علل مختلف را در میان این دو گروه بررسی کردند.

میزان مرگ و میر هر گروه با آمار مرگ و میر زنان در کل جمعیت مقایسه شد.

در مجموع این مطالعه نشان داد، آمار مرگ در زنانی که ایمپلنت سینه داشتند در مقایسه با کل جمعیت کمتر بود.

از جمله اینکه خطر مرگ ناشی از سرطان سینه در این افراد کمتر بود.

سرطان سینه همواره یک موضوع نگران‌کننده در زنانی بوده است که ایمپلنت سینه دریافت کرده‌اند.

با وجود اینکه محققان نتوانسته‌اند نقش ایمپلنت‌ها را در بروز سرطان سینه اثبات کنند، اما شواهدی وجود دارد که این ایمپلنت‌ها می‌توانند در غربالگری ماموگرافی برای تشخیص تومورهای سینه مانع ایجاد کنند.

این محققان به سرپرستی دکتر “لوییس برینتون” از موسسه ملی سرطان در “بتسدا” در “مریلند” گفتند احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه در زنانی که ایمپلنت سینه دریافت کردند نصف کل جمعیت است.

این در حالی است که خطر ارتکاب به خودکشی در میان این زنان بیشتر از میزان متوسط است.

همچنین احتمال مرگ در اثر سرطان دستگاه تنفسی یا سرطان مغز در زنانی که ایمپلنت سینه دریافت کرده‌اند بیشتر از زنانی است که تحت سایر عمل‌های جراحی زیبایی قرار گرفته‌اند.

به گفته برینتون و همکارانش، با این وجود تعداد کمی از زنان این دو گروه بر اثر تومور مغزی جان خود را از دست دادند و همچنین مشخص نیست که آیا یک رابطه علت و معلولی بین کاشت سینه و ابتلا به سرطان وجود دارد یا خیر.

محققان در نتیجه‌گیری خود نوشتند، با این وجود افزایش خطر خودکشی یک موضوع نگران‌کننده است.

این محققان همچنین دریافتند احتمال مرگ زنانی که ایمپلنت سینه دریافت کرده‌اند بیشتر از زنانی است که تحت دیگر انواع عمل‌های جراحی زیبایی قرار گرفته‌اند.

بریتون و همکارانش با اشاره به ارتباط خودکشی با ایمپلنت‌های سینه نوشتند این یافته‌ها بیانگر آن است که برخی از تلفات سوانح رانندگی تصادفی نبوده است.

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*