خانه / تعمیرات تجهیزات پزشکی / عیب یابی پروب پالس اکسی متر

عیب یابی پروب پالس اکسی متر

www.BMEcenter.ir (4)

شما به عنوان یک مهندس پزشک حتما با این مشکل روبرو شده اید که با وجود اینکه دستگاه سالم است به درستی عمل نمی کند. در این مواقع یکی از مهمترین قسمتهای دستگاه که باید چک شود، پروب آن است. در این مطلب نحوه عیب یابی پروب پالس اکسی متر را آموزش می بینید.

www.BMEcenter.ir (2)

همانطور که می دانید این وسیله به جهت سنجش درصد اشباع اکسیژن در خون بیمار به کار می رود. البته علاوه بر این تعداد ضربان قلب نیز توسط نمایشگر این وسایل نمایش داده می شود. این وسیله برای سنجش در صد اشباع اکسیژن از یک پروب اپتیکی بهره می برد که بر روی یکی از انگشتان بیمار (اکثرا انگشت نشانه ) بسته می شود.

نحوه تست و عیب یابی پروب پالس اکسی متر بوسیله دستگاه سالم:

www.BMEcenter.ir (3)

۱- دستگاه پالس اکسی متر را روشن کرده و پروب را به آن وصل کنید.

۲- در این حالت باید نور قرمز رنگی در داخل پروب و در یک سمت آن دیده شود. اگر این نور را مشاهده نکردید، به احتمال قوی یکی از سیمهای پروب قطع شده است. ( کمتر پیش می آید که دیود نورانی مولد این نور بسوزد )

www.BMEcenter.ir (1)

۳- در صورتی که نور قرمز رنگ را مشاهده کردید ولی با این حال سیگنال مناسب توسط دستگاه نمایش داده نشد، آنگاه ابتدا داخل پروب را با یک پنبه آغشته به الکل سفید تمیز کنید و سپس از سالم بودن فنر پروب ویا نحوه بستن صحیح آن اطمینان حاصل کنید. اگر باز هم نتیجه مطلوب حاصل نشد، این بار باید سوکت انتهایی پروب را به لحاظ داشتن قطعی و یا اتصال چک کنید. در صورتی که این سوکت هم سالم بود، به احتمال زیاد اشکال از سنسورهای پروب می باشد و این سنسورها باید عوض شوند.

۲ نظر

  1. سلام.بنده قصد دارم تئوری ساخت پروب پالس اکسی متر یادبگیرم.لطفا راهنماییم کنید.اسم سنسورای مورد استفاده داخل پروب چیه؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*