خانه / آشنایی با تجهیزات پزشکی / معرفی و آشنایی با الکتروکوتر

معرفی و آشنایی با الکتروکوتر

مفاهیم پایه
نام اختصاری:(Electrocauter (ECU

در چه مواردی به کار می رود؟
 ایـجــاد بــرش وجـلــوگـیـری از خـونـریـزی در اتاق عمل.

فیزیولوژی
جـلـوگـیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر آنکه برای بیمار امری ضروری وحیاتی‌ ‌اسـت، بـه جـراح امـکان می دهد تا ساختارهای بـافـت تـحـت عـمـل را به راحتی مشاهده کند‌.‌با تـوجـه بـه اهـمـیـت ایـن  مـوضـوع ، الـکـتـرو کـوتر طراحی و ساخته شد.
چگونه کار می کند
در برش الکتریکی ، جریانی از بدن بیمار عبور نـمـی کند، بلکه نوک پروب از طریق عبور‌ ‌یک جـریـان الـکـتـریـکـی از سـیـم بـا مقاومت بالا گرم مـی شـود، سـپـس گـرمـای انـتـقـال یـافـتـه از نوک‌ ‌پروب به بافت ،باعث برش یا انعقاد آن می شود کـه بـه شکل پروب مورد استفاده بستگی‌ ‌دارد. الـکـتـروکـوتـر  یـا بـرش دهـنـده الـکـتریکی از یک پـروب یـا تـیـغـه الـکـتـریـکی جهت برش‌ ‌بافت و انعقاد آن برای کنترل خونریزی به طور همزمان استفاده می کند.

BMEcenter.ir-0034
الکتروکوتر و تغییرات در بافت
الـکـتــروکــوتــرهـای خـاص در جـراحـی هـای پـوست و زنان مورد استفاده قرار می گیرند. در ایـن‌ ‌واحـدها ،از گرما برای برش بافت استفاده مــی شــود. هـنـگــامــی کــه گــرمـا از طـریـق پـروب گـرمـایـی‌ ‌جـهـت بـرش یـا انـعـقاد به بافت اعمال مـی‌شـود،چندین تغییر ممکن است اتفاق بیفتد کـه‌ ‌شـامـل‌:‌از هـم پاشیدن سلول هاو آزاد شدن مـحـتـوای داخـل آن هـا،‌ ‌بـخـار شـدن آب داخـل‌ ‌بـافـت کـه مـنـجـر بـه جـمـع شدن بافت می شود، پروتئین سلول های خون و بافت تغییر شکل‌ ‌داده و به شکل لخته در می آید. نوک پروب مـورد اسـتـفـاده از طـریـق عـبـور جریان از سیم‌ ‌با مقاومت بالا گرم می شود و این گرما مـسـتـقیما به بافت اعمال می‌شود. چهار نوع پروب الکتروکوتر با پوشش فلزی برای انعقاد و انواع دیگر برای برش و انعقاد همزمان مورد‌ ‌استفاده قرار می گیرد. در حین برش الکتریکی ، میزان جریان عبوری از المنت ، گرمای‌ ‌تولید شده در پروب را تغییر می دهد. منبع تغذیه الکتریکی که از ولتاژ معمولی تغذیه می کند، میزان جریان عبوری از المنت را تنظیم می کند که از طریق کنترل های قرار‌ ‌گرفته بر روی دستگاه صورت می گیرد‌.‌
مزایای الکتروکوتر
مـزایـای اسـتـفـاده از چـاقوی برش الکتریکی نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی ، امکان انعقاد هم زمان با برش و دیگری جلوگیری از پراکنده شدن سلول های بیمار به‌ ‌بافت های اطراف است که مزیت بزرگی به شمار می آید.
کاربرد
بیشترین کاربرد آن در کنترل و جلوگیری از خونریزی حین اعمال جراحی چشم، صورت، جراحی‌ ‌پلاستیک و ترمیمی است.

مشخصات دستگاه
 قلم تک قطبی‌ ‌
الکترودهای قلم تک قطبی برای برش و انعقاد‌
 صفحه‌ ‌بیمار با کابل اتصال به دستگاه
پدال پایی‌
‌پنست دو قطبی و کابل اتصال آن‌ ‌به دستگاه.

یک نظر

  1. با عرض سلام و خسته نباشید و احترام خدمت شما
    ببخشید امکانش هست ک ی برند از الکتروکوتر با ذکر چند تا از مشخصاتش و تصویرش اینجا بذارین یا برام ایمیل کنین یا اگه سایتی رو میشناسید ک انواع برند الکترو کوتر رو با مشخصاتشون رو زده ، بهم معرفی کنید !
    بعدش اینکه اگه کنار توضیحات کاملی ک برای تجهیزات زحمت کشیدین گذاشتین ، واسه همشون یکی دو برند از دستگاه رو باذکر مشخصاتش اخر مطالب بذارین ، فک میکنم مطالب خیلی کامل تر باشه !
    ممنون از زحماتتون …

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*