خانه / تصویربرداری پزشکی / ام آر آی / MRI و برتری های آن نسب به سایر تجهیزات تصویر برداری

MRI و برتری های آن نسب به سایر تجهیزات تصویر برداری

MRI و برتری های آن نسب به سایر تجهیزات تصویر برداری

بواسطه استفاده از پرتوهای غیریونیزان از ایمن ترین شیوه های تصویربرداری محسوب میشود (تا کنون عوارضی ناشی از آن مشاهده نشده است.)

کنتراست بالا در بافت نرم امکان تشخیص بافت نرمال از غیرنرمال را ممکن می سازد.

بواسطه  امکان تهیه تصویر در هر سطح و مقطع در مطالعه سیستم عصبی مرکزی توانایی بسیاری را دارد بخصوص در مشاهده نواحی عمقی ناحیه ساقه مغز که محصور در ساختاری استخوانی است.

نمایش ساختار عروقی بدون احتیاج به  شیوه های تهاجمی و تزریق کنتراست.

برای تصویربرداری از جریان خون و مطالعه عملکرد قلب و تهیه تصاویر فانکشنال از نقشه های جریان خون مغز در هنگام انجام بعضی از فعالیتها.

تصویربرداری ۳ بعدی از اعضاء بدن با کار بر روی اطلاعات دیجیتالی بیمار.

مواد مغناطیسی (classification of magnets)

۱- مواد مغناطیسی طبیعی(natural magnet) : بهترین مثال مواد مغناطیسی طبیعی کره زمین است. زمین دارای میدان مغناطیسی است، چون زمین به دور یک محور می چرخد.

۲- مواد مغناطیسی دائمی (permanent magnet) : که بطور مصنوعی خاصیت مغناطیسی دائمی را دارا شده ساخته می گردند به شکلها و اندازه های گوناگونی ساخته می گردند که عمدتاً از جنس آهن هستند. این مواد بوسیله قرار دادن آهن دریک میدان مغناطیسی الکتریکی ساخته می گردند.

۳- مواد الکترو مغناطیس (Electromagnet) : هنگامی که جریان الکتریکی از سیم که بدور یک هسته آهنی پیچیده شده است عبور داده می شود، یک میدان مغناطیسی ایجاد می گردد که شدت این میدان وابسته به جریان عبوری از سیم است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*