خانه / مهندسی پزشکی / نرم افزارهای مهندسی پزشکی / نرم افزار میمیکس و کاربردهای آن

نرم افزار میمیکس و کاربردهای آن

در این مطلب از وبسایت به معرفی یکی از پرطرفدار ترین نرم افزارهای مهندسی برای مهندسین پزشکی با گرایش بیومکانیک و بیومتریال می پردازیم.همواره طراحی و اعمال نیرو بر روی بافت های زنده مثل استخوان یکی از چالش های بزرگ برای مهندسین پزشکی به شمار می آید، چراکه شرایط داخل بدن موجودات زنده با شبیه سازی های مکانیکی قابل قیاس نیست، بنابرین نیاز به نرم افزاری که بتوان به کمک آن تا مرز بسیار نزدیکی به شرایط داخلی بدن موجودات زنده نزدیک شد و آزمایش های اعمال نیرو را انجام داد به شدت محسوس بود.
مجموعه نرم افزاری Mimics® Innovation Suite ساخت شرکت بلژیکی Materialise ابزاری قدرتمند در دست مهندسین پزشکی و علوم بایو می‌باشد. این نرم افزار در واقع تلفیق علم مهندسی با دانش پزشکی است و هدف از ساخت این نرم افزار برقراری ارتباطی بین این دو شاخه از علوم می‌باشد. ار قابلیت‌های و کارایی این نرم افزار می‌توان به پردازش عکس‌های رادیولوژی، ساخت مدل‌های سه بعدی از قسمت‌های مختلف بدن، ابزار مش بندی و ساخت CAD از روی اطلاعات آناتومیک، مهندسی پروژه و انجام محاسبات مهندسی جهت بهبود یک مورد خاص و چاپ مدل‌های سه بعدی محسوس، دقیق و واقعی نام برد.

میمیکس نرم افزار پردازش تصویر برای طراحی سه بعدی و مدل سازی اعضای بدن می‌باشد. این نرم افزار برای استفاده رشته های پزشکی، دندان‌پزشکی و مهندسی پزشکی تهیه شده است. به وسیله Mimics می‌توان تصاویر دریافتی از MRI ، CT-Scan ، FMRI را در سه بـرش اصـلـی Axial ، Coronal و Sagittal ارائـه کرد. با استفاده از این برش‌ها می‌توان تصویری سه بعدی از عضو مورد مطالعه را جهت بارگذاری نیروها و محاسبات مربوط به مقاومت مصالح و استاتیک اعضا به دست آورد.

با تصویربرداری از بیمار به وسیله CT-Scan، MRI یا Micro CT و بارگذاری در نرم افزار Mimics می توان مدل سه بعدی متناسب جهت طراحی منحصر به فرد را به‌دست آورده و نمونه‌ها را جهت تحلیل به نرم افزار Ansys وارد کرد.

معمول ترین فرمت فایل ورودی به میمیکس DICOM می‌باشد. اما سایر فرمت های تصویری مانند TIFF، BMP، JPEG و RAW را نیز پشتیبانی می‌کند. فرمت های فایل خروجی نیز وابسته به برنامه‌ای است که می‌خواهد از آن استفاده کند: مانند فرمت های STL، VRML، PLY، DXF.

همچنین می‌توان فایل های سه بعدی ایجاد شده را جهت استفاده در نرم افزارهای FEA و یا CFD بهینه سازی کرد. برای مثال جدول زیر را ببینید:

نرم افزار

فرمت خروجی از Mimics

Ansys

INP , CDB, Mesh formating

Abaqus

INP

Comsol

NAS , BDF

Nastran

MPTXT

اگر لازم باشد تا مدل ساخته شده وارد نرم افزارهای CAD شود، می توان از آن به صورت فرمت IGES و یا ابر نقاط (Point cloud) خروجی گرفت.

کاربردها:

Mimics به صورت تخصصی برای کارهای تحقیق و توسعه رشته‌های مهندسی پزشکی و پزشکی تولید شده و در زمینه‌های پزشکی مانند:

و دیگر موارد قابل استفاده است.

اهمیت این روش مدل سازی زمانی آشکار می‌شود که بدانیم به کمک آن می‌توان مدل های سه بعدی هر فرد را ایجاد کرده و ایمپلنت ها و لوازم مورد نیاز فرد را مبتنی بر مدل‌های سه بعدی و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد او تولید کرد. مانند تولید قلب مصنوعی زیر:

و یا این که برای درک بهتر فرایندهای بیومکانیکی استفاده شود. همچنین صنایع غیر پزشکی مانند علم مواد در مراحل تحقیق و توسعه خود نیز از تصاویر Mimics استفاده می‌کنند.

 

از جمله توانایی‌های این نرم افزار می‌توان به امکان مش بندی در انواع مختلف، انتخاب لایه های تصویر و نوع داده خروجی از نظر نوع و فرمت، مشاهده تصویر به صورت همزمان در سه برش مختلف و مشاهده تغییرات هر یک حین انجام ویرایش (Edit)، حـذف نـویـز در تصـویـر و اجرای هـمــزمــان چـنــدیــن فـیلتـر تصـویـری و مشـاهـده تـغـیـیـرات آنی بـر مـدل مربوط و … اشاره داشت.

قــابـلـیــت‌هــای ایــن نـرم افـزار بـه طـراحـی‌هـا محدود نشده و در انجام جراحی‌هایی چون جراحی عروق و اعصاب و جراحی‌های مغز مثل خارج کردن تومورها از نواحی مختلف مغز و دیگر نقاط بدن نیز کاربرد داشته و جهت به‌دست آوردن تصویر سه بعدی و دقیق از محل تومور و شکل تومور به کمک پزشکان می‌آید.

در نرم افزار Mimics می توان بافت نرم، عــضــلــــه، عــــروق، اعـصـــاب و بـــافـــت سـخـــت (استخوان) را به تفکیک از یکدیگر به‌دست آورد و مدل سه بعدی از آن‌ها ترسیم کرد. از طرفی می‌توان مانند شکل زیر از نرم افزارهای دیگری مانند Any Body جهت تکمیل فرآیند طراحی و تحلیل استفاده کرد.

برای دریافت نرم افزار میمیکس از سایت پی سی دانلود رو متن کلیک کنید.

 

برای دریافت نرم افزار میمیکس  از سایت دانلود سافت ور روی متن کلیک کنید.

یک نظر

  1. سلام و سپاس از سایت شما.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*