خانه / مطالب عمومی / اپل آمار بیماری‌ها را می‌گیرد

اپل آمار بیماری‌ها را می‌گیرد

اپل آمار بیماری‌ها را می‌گیرد

با خرید یک شرکت فناوری پزشکی؛

bmecenter.ir.jpg76

اپل اخیرا پیش شرکت Gliimpse را خریداری کرده که به کاربران کمک می‌کند سوابق سلامت خود را جمع‌آوری و شخصی‌سازی کنند.

 فناوری این شرکت احتمالا در اپلیکیشن تحقیقاتی HealthKit اپل برای کمک به پزشکان در ارتقای درمان بیماری‌های مزمن ادغام خواهد شد.

آنیل ستی، بنیانگذار شرکت Gliimpse در صفحه “لینکداین” خود اظهار کرده که اپلیکیشن مذکور را برای این ساخته که در حال حاضر هیچ ابزاری برای ثبت الکترونیک سلامت برای استفاده پزشکان وجود ندارد. از این رو، اپلیکیشن جدید در درجه اول با هدف ثبت سوابق سلامت بیماران دچار بیماری‌های مزمن مانند دیابت، سرطان و مشکلات قلبی طراحی شده است.

اپلیکیشن HealthKit اپل توسط نیمی از بیمارستان‌های آمریکا برای نظارت بر بیماران مبتلا به بیماری‌های جدی مورد استفاده است. هدف از این فناوری، کمک به محققان در انجام کارآزمایی به منظور بررسی درمان بیماری‌های جدی و مزمن است.

از آنجایی که Gliimpse با امنیت فنی دقیق به جمع‌آوری اطلاعات محرمانه بیمار می‌پردازد، خرید آن توسط اپل منطقی به نظر می‌رسد. با این‌حال، باید منتظر ماند و دید اپل چگونه از آن در فناوری خود بهره خواهد برد.

آمار بیماری های غیرواگیر در ایران

می تـوان بیماری هـا را بـراسـاس قـابلیت انتقـال به دو گـروه واگیـر و غیـرواگیـر تقسیم کـرد. بیـمـاری هـای غیرواگیر که گاه از  مهمترین آنها بـا عنوان  بیماریهای مزمن یادمی شود، اینک حـدود ۴۳% بار بیماری هـا رادربر می گیرند  و با روندی فزاینده درحال اشغال جایگاه نخست در فهرست بار بیماری ها هستند. این رقم ازبار ناشی از سوانح و حوادث که پیامدهای غیرواگیر دارند جدا است.

 هرچند ممکن است اطلاعات مربوط به بار برخی از  بیماریهای غیرواگیر دردسترس باشد، ولی آگاهی ازتوزیع عوامل خطر آنها در جامعه ضروری و برای طراحی  برنامه های پیشگیر ی و کنترل کشورها لازم است .

این اطلاعات آینده ی بار بیماری هـا را  پیشبینی  می کنند و لازم است به شیوه ای تهیه شده و انتشاریابند که باموفقیت تصویب سیاست های مرتبط را هـدایت کننـد. سـازمـان بهداشت جهانی  رویکرد گام به گام به مراقبت عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را بـرای یاری کشورهای درحال توسعه درجهت دستیابی به نمایی ازاین عوامل خطر ابـداع و تـوصیه کرده است. این ابتکار بر گردآوری مستمر مقادیر اندک  از اطلاعات با کیفیت خوب تمرکزدارد که سـه گام آن از پـرسشگری با پرسش نامـه تا تکمیل اطلاعـات با سنجش هـای جسمی و آزمایشگاهی  تعریف می شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*