خانه / مهندسی پزشکی / اخبار مهندسی پزشکی / پیش‌بینی سکته مغزی با آزمایش خون

پیش‌بینی سکته مغزی با آزمایش خون

پیش‌بینی سکته مغزی با آزمایش خون

به سرپرستی محقق ایرانی صورت گرفت

bmecenter.ir.jpg09

پژوهش محققان دانشگاه مک مستر کانادا به سرپرستی دکتر اشکان شعامنش نشان می‌دهد که تنها با یک آزمایش خون ساده می‌توان شانس ابتلای شخص به سکته مغزی را در آینده پیش‌بینی کرد.

 به منظور انجام این تحقیق گروهی از محققان کانادایی سطوحی از سیگنال‌های شیمیایی را که توسط خون حمل می‌شوند در بیش از سه هزار و ۲۰۰ شخص با میانگین سنی ۶۱ سال اندازه گرفتند. تمامی این افراد حدود ۹ سال مورد بررسی قرار گرفتند که در این بین ۹۸ نفر از افراد دچار سکته مغزی شدند.

این تیم تحقیقاتی گزارش داد که افزایش سطوح چهار نشانگر زیستی با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط است.

سطوح بالای هموسیستئین موجود در خون در مقایسه با میزان پایین همین ماده در بدن سایر افراد، با افزایش ۳۲ درصدی خطر سکته مغزی مرتبط بود.

افزایش سطوح سه نشانگر زیستی دیگر با نام‌های فاکتور رشد اندوتلیال عروقی، پروتئین واکنشی C و گیرنده فاکتور نکروز تومور ۲ نیز با افزایش خطر سکته مغزی مشابه هموسیستئین عنوان شد.

نتایج از این حیث قابل اهمیت است که می‌توان بیماران پر خطر را شناسایی و اقدامات پیشگیرانه را پیش از مقابله با سکته مغزی پیاده‌سازی کرد.

شعامنش خاطرنشان کرد که هرچند این تحقیق در مراحل ابتدایی به سر می‌برد اما با تشخیص افراد در خطر سکته مغزی می‌توان تعیین کرد که کدام افراد از درمان‌های جدید یا فعلی بهره بهتری می‌برند.

این پژوهش در مجله “Neurology” منتشر شده است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*