خانه / آشنایی با تجهیزات پزشکی / استریلیزر دندانپزشکی چیست؟!

استریلیزر دندانپزشکی چیست؟!

bmecenter.ir-k000136

استریلیزر دندانپزشکی چیست؟!

در این بخش از وب سایت دپارتمان مرکزی مهندسی پزشکی مطلبی با عنوان استریلیزر دندانپزشکی چیست؟! نیز قرار داده ایم امیدوار هستیم از این مطلب به خوبی استفاده کرده باشید.

bmecenter.ir-k000137

اتوکلاو(به انگلیسی: Autoclave) استریلیزر برای استریل کردن ابزار پزشکی و آزمایشگاهی در فشار و دمای بالا و با استفاده از بخار آب می باشد. همچنین از این وسیله در مواردی که برای انجام واکنش شیمیایی نیاز به دما و فشار بالا باشد استفاده می‌شود.

bmecenter.ir-k000138

ابعاد این وسیله از اندازه آزمایشگاهی که معمولا به شکل یک استوانه دردار است تا ابعاد صنعتی که طول آن به ۵۰ فوت می رسد متغیر است.[۱] این وسیله توسط میکروبیولوژیست فرانسوی استریلیزر چارلز چمبرلن در سال ۱۸۷۹ اختراع شد.

bmecenter.ir-k000139

واژه اتوکلاو از ترکیب دو واژه (auto-) در زبان یونانی به معنی خودکار و (clavis) در زبان لاتین به معنی کلید تشکیل شده است.رحله ۱: تزریق بخار به درون محفظه جکت جهت گرم شدن چمبر  مرحله غتیسقغگرما به درون محتویات چمبر

bmecenter.ir-k000140

مرحله ۴: زمان نگهداری دمای تعیین شده جهت استریل  مرحله ۵: زمان پایین آمدن دمای محفظه اتوکلاو و تخلیه (وکیوم) داخل چمبرتست بیولوژیک: استفاده از ویال حاوی اسپور باسیلوس و یا استئاروترموفیلوس به صورت هفتگی مورد ارزیابی قرار گیرد.زیست‌شناسی از علوم طبیعی و دانش مربوط به مطالعه جانداران زنده است. این دانش به بررسی ویژگی‌ها و رفتار سازواره‌ها، چگونگی پیدایش گونه‌ها و افراد، و نیز به بررسی برهمکنش جانداران با یکدیگر و محیط پیرامونشان می‌پردازد. زیست‌شناسی شامل موضوعات وسیعی است که دارای تقسیم‌بندی بسیاری از مباحث و رشته‌های مختلف است. از جمله مهم ترین موضوعات آن عبارت از پنج اصل به‌هم‌وابسته است که می‌توان آن‌ها را اساس زیست‌شناسی مدرن نامید:[۱]

سلول‌ها به عنوان واحد اصلی حیات هستند.
    گونه‌های جدید و صفات موروثی، محصول فرگشت هستند.
    ژن‌ها واحد اصلی وراثت هستند.
    ارگانیسم‌ها محیط داخلی خود را برای حفظ یک وضعیت پایدار و ثابت، حفظ می‌کنند.
    موجودات زنده انرژی مصرف می‌کنند و آن را به صورت دیگری تبدیل می‌کنند.

رشته‌های فرعی زیست‌شناسی به وسیله مقیاسی که در آن موجودات زنده‌ای که قبلاً مطالعه شده‌اند، انواع موجودات زنده مورد مطالعه و روش‌های استفاده شده در مطالعه آنها، تعریف می‌شود: بیوشیمی، مطالعه شیمی اولیه زندگی؛ زیست‌شناسی مولکولی، مطالعه فعل و انفعالات پیچیده در میان مولکول‌های زیستی؛ گیاه‌شناسی، مطالعه زیست‌شناسی گیاهان؛ زیست‌شناسی سلولی، بررسی واحدهای ساختمانی همه حیات، سلول؛ فیزیولوژی، بررسی عملکردهای فیزیکی و شیمیایی بافت‌ها، اندام‌ها و دستگاه زیستی هر موجود زنده؛ زیست‌شناسی فرگشتی، بررسی فرایندهایی که تنوع زیستی را ایجاد می‌کنند؛ و بوم شناسی بررسی فعل و انفعالات موجودات زنده در محیط خود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*